Jaroslav Svěcený

Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.

Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin.

Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, Mexiko, Brazílii, Chile, Rusko, Arménii, celou Evropu,Turecko,Izrael,Egypt,Alžír,Lybii, Maroko, Libanon, Jordánsko, Sýrii, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, Pákistán, Indonésii, Thajsko, Filipíny atd.

Jaroslav Svěcený doposud natočil 44 CD s díly světových a českých autorů, za které obdržel mnoho zlatých či platinových desek. Jako první český houslista nahrál kompaktní disk pro SONY CLASSICAL. V roce 1996 mu byla udělena prestižní cena Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost a od té doby získal celou řadu dalších ocenění-např. v r. 2010 na Pražském hradě, kde z rukou hlavy státu převzal Zlatou plaketu prezidenta republiky či v únoru 2016 v Chile na mezinárodním hudebním festivalu ve Frutillaru.

Je spoluzakladatelem dnes již prestižních českých festivalů-Smiřické svátky hudby (velikonoční festival ve Smiřicích u Hradce Králové), Klášterecké hudební prameny na půvabném zámku v Klášterci nad Ohří, jejichž součástí jsou i letní mezinárodní houslové kurzy, pražské Tóny Chodovské tvrze a také se stal patronem festivalu Antonína Bennewitze v České Třebové. Již čtvrtým rokem se zabývá speciálním festivalovým projektem s názvem Jihočeské Nové Hrady. Jeho dramaturgické a organizační zkušenosti určitě ovlivnil rok 2006, kdy na zahajovacím koncertu festivalu Pražský podzim hrál 2. houslový koncert Bohuslava Martinů s BBC Philharmonic ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Následně načerpané zkušenosti v zahraničí poté využil při rozvíjení svých koncertních a festivalových aktivit v ČR.

I na poli kompozičním je stále aktivnější- v únoru roku 2013 např. premiéroval v New Yorku svou skladbu „Strings for NYC“, kterou věnoval občanům tohoto města a za což obdržel děkovný dopis tehdejšího newyorského starosty Michaela Bloomberga.

Jaroslav Svěcený je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem „VIOLINO“ představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 21. století. Zvláštní důraz klade na prezentaci a propagaci vynikajících českých mistrů 18. - 21. století. Doposud natočil komplet šesti CD a jedno DVD, na kterých zachycuje v různých skladbách a současně v bohatě vybavené bukletě představuje nejlepší české houslaře v evropském kontextu. V roce 2009 uspořádal s velkým mezinárodním ohlasem v pražském Obecním domě dvouměsíční výstavu SLAVNÉ EVROPSKÉ HOUSLE, jejíž součástí byly také koncerty ve Smetanově síni a koncertním klubu klasické hudby VIOLINO v Praze, jehož je také zakladatelem. U této příležitosti vydal exkluzivní česko-anglickou publikaci FAMOUS EUROPEAN VIOLINS, která na 140 detailních fotografiích zachycuje mistrovské housle čtyř staletí. V roce 2008 byl Jaroslav Svěcený jmenován soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje a jako expert se stále více uplatňuje v mezinárodním kontextu.

Dlouhodobá charitativní činnost je nedílnou součástí jeho umělecké práce. Již 14 let je patronem Akce cihla, která pomáhá mentálně postiženým spoluobčanům. Spolupracuje intenzivně s Kontem Bariéry, s Nadačním fondem Umění doprovázet (pomoc hospicům), nově se stal patronem o.p.s. Dejme dětem šanci, která podporuje vzdělání a talent dětí z dětských domovů. Koncertoval bez honorářových nároků na řadě benefičních akcí, které pomáhaly lidem postiženým živelnými pohromami, pro Ligu proti rakovině a mnohé další charitativní subjekty.

Více jak dvacet pět let spolupracoval či spolupracuje s interprety různých žánrů na společných projektech, což považuje za nesmírně důležité pro propagaci klasické hudby mezi mladou generací.

Je autorem prestižního česko-slovenského koncertního projektu „Jaroslav Svěcený/Cigánski diabli“, který originálním způsobem propojuje etnickou a klasickou hudbu, a také projektu „Ve znamení tanga“, kde spolu s vynikajícím akordeonistou Ladislavem Horákem představuje všechny prvky tzv. tango nuevo Astora Piazzolly a jeho současníků.